Mieszkania dla młodych
Mieszkanie dla Młodych (MdM) to nowy projekt rządowych dopłat do kredytów hipotecznych na rok 2013, będący wsparciem dla młodych ludzi w zakupie własnego mieszkania. Pomysł powstał po wygaszeniu programu Rodzina na Swoim. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Sławomir Nowak liczył, iż program uda się wdrożyć w życie od połowy roku 2013. Jednak już teraz wiadomo, że ze złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny trzeba będzie poczekać minimum do końca tego roku.
Założenia programu jasno określają parametry cenowe, powierzchniowe wspieranych inwestycji oraz ograniczenia i inne warunki, jakie beneficjenci muszą spełnić, aby zrealizować swoje marzenie o własnym M. Program Mieszkanie dla Młodych skierowany jest do:
– osób kupujących mieszkanie po raz pierwszy, wyłącznie z rynku pierwotnego
– rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci
– singli
– osób, które nie są właścicielami ani współwłaścicielami żadnego innego mieszkania czy domu,
– osób do 35 roku życia (w przypadku małżeństw ograniczenie wiekowe dotyczy młodszego małżonka)
– osób kupujących mieszkanie o powierzchni użytkowej nie większej niż 75 m2
Dopłaty mają charakter wkładu własnego kredytobiorcy, dzięki czemu może się on zadłużyć na wyższą kwotę. To powoduje, że beneficjent może otrzymać bardziej korzystne warunki niż w przypadku zaciągnięcia kredytu na 100% wartości mieszkania bez uczestnictwa w programie. Na co konkretnie mogą liczyć kupcy mieszkań?
– jednorazową dopłatę w wysokości 10% wartości mieszkania otrzymają bezdzietne małżeństwa i single
– jednorazową dopłatę 15% wartości w sytuacji gdy w rodzinie jest przynajmniej jedno dziecko, nawet jeśli dziecko jest formalnie przysposobione tylko przez jednego z małżonków lub gdy osoba samotnie wychowuje dziecko
– jednorazową dopłatę dodatkowych 5% wartości mieszkania w związku z narodzinami lub przysposobieniem kolejnego dziecka w rodzinie w okresie 5 lat od podpisania umowy.
Istotną informacją jest, że niezależnie od powierzchni użytkowej zakupionego mieszkania dopłatą zostanie objęte jedynie 50 m2. Dodatkowo cena zakupu mieszkania objętego finansowym wsparciem nie może przekroczyć (w przeliczeniu na 1 m) limitu, który został określony jako średni półroczny koszt budowy nieruchomości w danym mieście.
Aby uniknąć sytuacji, w której kredyt miałby być udzielany na niewielkie sumy, wprowadzono warunek zastrzegający, że kwota zaciąganego kredytu ma stanowić co najmniej 50% kwoty należnej za zakup lokalu. Kolejne wymaganie, którym beneficjenci muszą sprostać, to fakt, że kredyt będzie mógł być udzielany tylko w polskiej walucie. Osoby, które nie dysponują zdolnością kredytową, mogą wystąpić w charakterze dodatkowego kredytobiorcy członków najbliższej rodziny.
Kiedy umowa traci na ważności?
Jeśli nabywca lokalu w czasie krótszym niż 5 lat od momentu zawarcia umowy kredytowej, zrzeknie się prawa własności lub współwłasności mieszkania, wówczas finansowe wsparcie, które otrzymał od państwa podlega zwrotowi. Taka sama sytuacja ma miejsce, kiedy właściciel lokalu wynajmie lub użyczy mieszkanie innej osobie. W takim przypadku, według przepisów zawartych w ustawie, lokal przestanie już służyć celom mieszkalnym na rzecz celów inwestycyjnych. Odstąpienie od umowy następuje również w chwili, gdy korzystający z dopłat stanie się właścicielem bądź współwłaścicielem innego mieszkania czy też domu.
Zdania, czy wchodzący w życie nowy program Mieszkanie dla młodych jest bardziej korzystny od ustępującej mu Rodziny na Swoim są podzielone. Jak widać projekt mocno promuje rodziny z dziećmi. Rok przerwy między projektami państwowej pomocy wykorzystajmy zatem na powiększenie rodziny a otrzymamy dzięki temu większe dopłaty do mieszkania.